Kongshammer-slægten

Kaj Afzelius Andersen I1775Age: 79 years19101990

Name
Kaj Afzelius Andersen I1775
Given names
Kaj Afzelius
Surname
Andersen
Name suffix
I1775
Also known as
Kaj Afzelius Kongshammer
Birth July 27, 1910 25 22
Birth of a sisterInga Marguerita Andersen I1771
July 27, 1911 (Age 12 months)
Birth of a brotherErik Brynjulf Andersen I1778
October 18, 1913 (Age 3 years)
Baptism January 9, 1916 (Age 5 years)
Occupation
Selvstændig, Fabrikation og salg af elektriske artikler og belysning

Baptism of a sisterInga Marguerita Andersen I1771
January 9, 1916 (Age 5 years)
Baptism of a brotherErik Brynjulf Andersen I1778
January 9, 1916 (Age 5 years)
Birth of a sisterAlice Brynhild Andersen I1780
May 23, 1917 (Age 6 years)

Address: Nordre Fasanvej 22, Mariendal sogn, Frederiksberg
Birth of a brotherPoul Alexius Andersen I2030
September 18, 1918 (Age 8 years)
Address: Nordre Fasanvej 22
Birth of a sisterEllen Margrethe “Søster” Andersen I2133
January 17, 1920 (Age 9 years)
Address: Howitzvej 28, Frederiksberg
Birth of a brotherJohn Eugen Andersen I2141
September 18, 1921 (Age 11 years)
Address: Howitzvej 28, Frederiksberg
Death of a brotherPoul Alexius Andersen I2030
January 21, 1922 (Age 11 years)
Cause: Engelsk syge
Burial of a brotherPoul Alexius Andersen I2030
January 28, 1922 (Age 11 years)
Death of a maternal grandmotherKaren Margrethe Pedersen I1921
July 31, 1922 (Age 12 years)
Address: Klinik, Martinsvej 7, Frederiksberg
Cause: Livmoderkræft
Burial of a maternal grandmotherKaren Margrethe Pedersen I1921
August 5, 1922 (Age 12 years)
Confirmation October 31, 1926 (Age 16 years)
Death of a maternal grandfatherLaurits Petersen I1910
August 24, 1927 (Age 17 years)
Cause: Nyre-bækkenbetændelse
Note: Skifte: Københavns forsegl. og registr. protokol 1927. 3S. Sagsnr 866
Burial of a maternal grandfatherLaurits Petersen I1910
August 28, 1927 (Age 17 years)
Death of a paternal grandmotherDorthea Marie Jensen I1849
March 1, 1928 (Age 17 years)
Note: Skifte: Københavns forsegl. og regist. protokol, 1928, 1S. sag 616, side 419
Burial of a paternal grandmotherDorthea Marie Jensen I1849
March 6, 1928 (Age 17 years)
Baptism of a sisterAlice Brynhild Andersen I1780
October 11, 1931 (Age 21 years)
Baptism of a sisterEllen Margrethe “Søster” Andersen I2133
March 20, 1934 (Age 23 years)
Baptism of a brotherJohn Eugen Andersen I2141
March 20, 1934 (Age 23 years)
Marriage of a siblingErik Brynjulf Andersen I1778Vera Hansine Marie JensenView this family
July 11, 1937 (Age 26 years)
Marriage of a siblingHenry Engelbrecht HansenAlice Brynhild Andersen I1780View this family
December 16, 1950 (Age 40 years)
Note: Boede hos Henry før han blev skilt fra sin daværende kone.
MarriageElly View this family
about 1960 (Age 49 years)

Death of a motherHertha Margrethe Petersen I1768
August 9, 1970 (Age 60 years)
Cause: Kræft
Burial of a motherHertha Margrethe Petersen I1768
August 21, 1970 (Age 60 years)
Address: Søndermark Kirkegård, Magnoliavej 49, 2000 Frederiksberg
Death of a sisterEllen Margrethe “Søster” Andersen I2133
May 16, 1972 (Age 61 years)
Cause: Kræft
Burial of a sisterEllen Margrethe “Søster” Andersen I2133
May 29, 1972 (Age 61 years)
Address: Søndermark Kirkegård
Death of a fatherJens Andersen I608
November 25, 1974 (Age 64 years)
Burial of a fatherJens Andersen I608
December 9, 1974 (Age 64 years)
Address: Søndermark Kirkegård, Magnoliavej 49, 2000 Frederiksberg
Death of a brotherErik Brynjulf Andersen I1778
August 11, 1986 (Age 76 years)
Cause: Mavekræft
Burial of a brotherErik Brynjulf Andersen I1778
August 29, 1986 (Age 76 years)
Address: Søndermark Kirkegård
Death of a sisterInga Marguerita Andersen I1771
February 21, 1988 (Age 77 years)
Cause: Hjertestop
Burial of a sisterInga Marguerita Andersen I1771
March 15, 1988 (Age 77 years)
Address: Søndermark Kirkegård
Death of a wifeElly
before 1990 (Age 79 years)

Death February 12, 1990 (Age 79 years)
Cause of death: Selvmord
Note: Tog sit eget liv, efter hans sidste kone, Elly, døde
Burial February 16, 1990 (4 days after death)
Death
Tog sit eget liv, efter hans sidste kone, Elly, døde